Adriano Pedrosa jako kurator Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji przedstawił szczegóły dotyczące głównej ekspozycji oraz listę 30 towarzyszących jej oficjalnych wydarzeń zaplanowanych na Biennale Arte 2024. Do udziału w programie zaproszono 331 artystów i kolektywów, wśród których znajduje się Open Group reprezentujący Polskę z projektem „Powtarzajcie za mną II”. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Obcokrajowcy są wszędzie”, jak podkreśla kuratorka Marta Czyż, zapraszając ukraińskich artystów i uchodźców z Ukrainy do współpracy.

Zainicjowana przez La Biennale di Venezia i prowadzona pod kierunkiem Roberta Cicutta wystawa uczestniczy w dialogu na tematy aktualne. Tytuł „Stranieri Ovunque / Foreigners Everywhere” pochodzi od projektu Claire Fontaine, charakteryzującego się neonowymi rzeźbami z napisami w różnych językach, które stały się symbolem przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii przez turyński kolektyw. Adriano Pedrosa zwraca uwagę na liczne kryzysy związane z migracjami ludzi i zagrożeniami niosącymi się za różnicami językowymi i etnicznymi. Jak wspomina Pedrosa, który jest też dyrektorem w Museu de Arte de São Paulo (MASP) i laureatem nagrody Audrey Irmas Award for Curatorial Excellence z 2023 roku, wyrażenie „Obcokrajowcy są wszędzie” ma wiele znaczeń.

Roberto Cicutto podczas konferencji prasowej zauważył, że badania Pedrosy wpływają na postrzeganie artystów przenoszących swoje kulturowe doświadczenia przez świat, przy okazji wyróżniając, że po raz pierwszy w 128-letniej historii wydarzenia kuratorem jest osoba z Ameryki Łacińskiej. Biennale tradycyjnie prezentuje liczne prace artystów pochodzących z tamtego regionu, jednak perspektywa Pedrosy wnosi nowe spojrzenie.

Podział głównego wystawienia obejmuje „Nucleo Contemporaneo” i „Nucleo Storico”. Pierwsza sekcja koncentruje się na współczesnym rozumieniu „cudzoziemca”, uwzględniając m.in. artystów queer, outsiderów, samouków czy tubylczych, często postrzeganych jako obcy w ich własnym kraju. Druga część skupia się na modernizmach globalnych i z Południa, z uwzględnieniem twórców z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Nowej Zelandii.

W programie wyróżniają się także polscy artyści, z projektami pokroju „Andrzej Wróblewski (1927-1957). W pierwszej osobie” pod egidą Fundacji Rodziny Staraków oraz kuratorki Anny Muszyńskiej. Praca Wróblewskiego w 2021 roku osiągnęła rekordową cenę, stając się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku. Ewa Juszkiewicz, malarka gdańska zaznaczająca swoją obecność na międzynarodowym rynku, także znalazła się w programie dzięki Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso, prezentującej projekt „Ewa Juszkiewicz. Locks With Leaves And Swelling Buds”. Juszkiewicz w niedawnej współpracy z Louis Vuitton umieściła swój obraz na torebce, potwierdzając swój status na liście czołowych polskich artystów.

W Pawilonie Polskim widzowie będą mogli obejrzeć dzieło „Powtarzajcie za mną II” będące głosem ukraińskiego kolektywu Open Group, reprezentowanego przez Yuriy’a Biley’a, Pavlo Kovacha i Antona Vargę. Projekt rozpoczyna dialog o przetrwaniu w warunkach wojennych i podkreśla doświadczenia wewnętrznych uchodźców z Ukrainy. Praca, ukazująca pamięć traumy, miała swoją premierę w Nowym Jorku i była prezentowana między innymi w Polsce.

Źródło: https://www.vogue.pl/a/co-bedzie-mozna-zobaczyc-w-wenecji-na-biennale-2024

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]