Jest wiele elementów, które nierozerwalnie kojarzą się ze świętami. Jest to między innymi choinka, wigilijna kolacja, Święty Mikołaj, prezenty, opłatek. Niezwykle ważne są także życzenia, które sprawiają, ze święta nabierają wyjątkowego wymiaru. Serdeczne słowa od bliskich są czymś, na co wiele osób czeka przez cały rok. Warto o tym pamiętać, bo życzenia nic nie kosztują, a znaczą naprawdę dużo.

Tradycja składania świątecznych życzeń

Składanie życzeń świątecznych związane jest z tradycją łamania się opłatkiem. Zwyczaj pojawił się w Polsce pod koniec XVIII wieku i do dziś jest kultywowany. Początkowo uważano, że życzenia mają moc sprawczą. Ludzie wierzyli, że to, czego życzą innym, na pewno się sprawdzi. Życzenia składano w czasie wieczerzy wigilijnej, w atmosferze powagi.

Zaczynała głowa rodziny, a następnie wszyscy nawzajem obdarowywali się miłymi słowami. Treść życzeń nie była stała, najczęściej ludzie życzyli sobie zdrowia, szczęście, spotkania za rok.

W XIX pojawiły się także kartki świąteczne, które pozwoliły na składanie życzeń tym, którzy byli daleko. Początkowo były to biało-czarne kartoniki, potem powszechne stały się pocztówki malowane ręcznie.

Dziś, mimo że wiele osób wybiera maile i SMS-y, zwyczaj wysyłania pocztówek z życzeniami jest wciąż żywy. Kartki świąteczne to wyraz szacunku, pamięci, pokazania, że myślimy o kimś i chcemy sprawić mu przyjemność.

Życzenia świąteczne – o czym warto pamiętać?

W wigilijny wieczór znikają wszystkie spory i zatargi, ludzie są dla siebie mili, doceniają to, co mają. Składane życzenia powinny być wyjątkowe, pełnie ciepła, miłości i bliskości. Niestety, wiele osób, spotykających się przy świątecznym stole, nie wie, co powiedzieć, jak ułożyć w słowa swoje myśli.

Warto wcześniej się przygotować, zastanowić, czego życzyłaby sobie dana osoba. Dziadkom i rodzicom można życzyć zdrowia, spokoju, spotkania w tym samym gronie za rok. Osoby czynne zawodowo chętnie przyjmą życzenia sukcesów w pracy, rozwoju osobistego, realizacji planów.

Wszystkim można życzyć satysfakcji z życia osobistego, poczucia szczęścia, spełniania marzeń. Życzenia mogą być proste, ważne jednak, aby dorzucić do nich jakiś osobisty wątek, świadczący o tym, że są przeznaczone tylko dla konkretnej osoby. Oprócz wypowiadanych słów liczą się również gesty. Bliską osobę warto przytulić, potrzymać za ramię, uścisnąć dłoń. To czasami znaczy więcej niż wyuczone na pamięć formułki.

Życzenia należy dopasować do łączących nas z dana osobą relacji. Inne będą dobre dla rodziców, współmałżonka czy rodzeństwa, inne dla kolegów z pracy, o których tak naprawdę niewiele wiemy. Składając życzenia świąteczne, należy uważać, aby nie popełnić gafy. Czasem, zupełnie nieświadomie można powiedzieć coś, co drugiej osobie sprawi przykrość. 

Wybór odpowiedniej formy życzeń

Oprócz samej treści życzeń ważna jest również ich forma. Wybór odpowiedniego środka komunikacji należy dopasować do relacji, jaką mamy z osobą, której składamy życzenia, a także możliwości. Czasem nie jest realne spotkanie się na żywo, w takim wypadku warto korzystać z innych form. Co możemy wybrać?

Tradycyjne kartki świąteczne

W erze cyfrowej kartki świąteczne nie są już tak popularne, jak kiedyś, ale ta tradycyjna forma wciąż ma wielu zwolenników. Wysyłanie ręcznie wypisanej kartki jest symbolem bliskości, uwagi oraz czasu poświęconego drugiej osobie. Jest to osobista forma składania życzeń, która pokazuje nasze zaangażowanie.

Kartki świąteczne można kupić lub własnoręcznie wykonać. Wybór jest ogromny, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wiadomości elektroniczne

Wiele osób wybiera komunikację za pośrednictwem narzędzi cyfrowych tj. e-maile, SMS-y, komunikatory społecznościowe. Wiadomości elektroniczne są szybkie, praktyczne i umożliwiają dotarcie do wielu osób w krótkim czasie. E-maile mogą być eleganckie i formalne, natomiast SMS-y oraz wiadomości na komunikatorach są najczęściej bardziej bezpośrednie, mają luźną formę.

Ważne jest jednak, aby każda wiadomość była spersonalizowana i indywidualna. Ten sposób wysyłania życzeń najlepiej nadaje się dla młodych ludzi, starsi mogą nie być do końca usatysfakcjonowani.

Rozmowy telefoniczne lub wideorozmowy

Niektóre życzenia, zwłaszcza te kierowane do bliskiej rodziny lub przyjaciół, najlepiej składać osobiście, choćby w formie rozmowy telefonicznej. W czasach, gdy wiele osób przebywa z dala od siebie, bardzo popularne stały się również wideorozmowy. Taka forma komunikacji pozwala na bezpośredni kontakt, a rozmowa „na żywo” umożliwia lepsze przekazanie emocji i szczerych uczuć.

Piękne życzenia Bożonarodzeniowe to wyraz troski, serdeczności wobec bliskich. Nie warto o nich zapominać, to doskonały sposób, aby pogłębić więzy rodzinne, zadbać o dobrą atmosferę. Dzięki życzeniom, zarówno na żywo, jak i w innej formie, możemy pokazać swoje zainteresowanie i życzliwość, które w święta są szczególnie potrzebne.

Artykuł partnera

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]